עגלה - 0פריט

סל הקניות שלך ריק

רוקסטאר חנות מוזיקה וכלי נגינה
Swipe to the left

המדריך לקניית גיטרה ראשונה ב-12 צעדים

הדפס
המדריך לקניית גיטרה ראשונה ב-12 צעדים
על ידי צוות מכירות רוקסטאר 5 בינואר 2018 אין תגובות

אז רגע... איפה מתחילים?...

קודם כל נחליט איזו סוג גיטרה אנו מעונינים לבחור? האם גיטרה קלאסית או אקוסטית? אולי בכלל חשמלית?


1. גיטרה קלאסית מומלצת בד״כ לתלמידים בתחילת הדרך בעיקר מהסיבה שהמיתרים מניילון והם מאפשרים חוויית נגינה קלה ורכה יותר לאצבעות. שימוש במיתרי ניילון מקל על הפריטה והלחיצה על המיתרים לעומת מיתרי המתכת הקיימים בגיטרה חשמלית ואקוסטית, מה שהופך את הגיטרה הקלאסית עדינה לקצות האצבעות ומומלצת בעיקר לילדים. גיטרות קלאסיות מגיעות כיום במגוון גדלים המאפשרים התאמה מקסימלית לפי גיל וגודלו הפיזי של הנגן/הילד, דבר המאפשר אחיזה נוחה יותר של הגיטרה.

- מיתרי הניילון בגיטרות הקלאסיות אינם מייצרים צלילים חזקים כמו גיטרות אקוסטיות. אם מטרתך לנגן בעוצמות חלשות זה יכול להיות עבורך יתרון.

- לגיטרות קלאסיות יש צוואר רחב יותר מאשר לגיטרות אקוסטיות. זה יכול להקל על מתחילים להפיק את הצלילים בצורה נוחה יותר, אבל אם יש לכם ידיים קטנות, אתם עלולים למצוא את הגיטרה הקלאסית מאתגרת יותר לנגינה.

- מיתרי הניילון בגיטרה הקלאסית אינם מחייבים לנגן מוזיקה קלאסית בלבד. Willie Nelson, למשל, ניגן מוזיקת קאנטרי ופולק על גיטרה עם מיתרי ניילון במשך שנים רבות, והגיטרה הקלאסית מופיעה בשירי רוק רבים, למשל השיר Battery של להקת Metallica
2. גיטרה אקוסטית (לא מוגברתֿ) מעניקה סאונד מטאלי ומדויק, כמו כן מאפשרת חוויית לימוד מיידית ללא צורך באביזרים נלווים. מוזיקאים רבים ממליצים להתחיל ללמוד נגינה בגיטרה אקוסטית, כך תוכלו להתחיל לנגן מיד, ללא צורך ברכישת אביזרים. בנוסף גם תרגישו שאתם יותר ממוקד בהפקת הצלילים הנכונים ובדיוקם.

- חשוב לדעת שבגיטרות אקוסטיות המיתרים עשויים מפלדה, דבר היכול להקשות על האצבעות בחוויית הנגינה.

- גיטרות אקוסטיות נהדרות לכל סוגי המוזיקה, כולל מוזיקת רוק, קאנטרי, פולק ולמעשה כל סגנון אחר שתרצה.3. גיטרה חשמלית מאפשרת מגוון רחב של אפשרויות שמע כמו כן שילוב של אפקטים מיוחדים ליצירת סאונדים שונים. עם גיטרה חשמלית, אתם יכולים לנגן כמעט בכל סגנון, החל מרוק קלאסי, אינדי ומעבר. לגיטרות חשמליות יש יכולות בקרה ייחודיות (עבור נפח הווליום, הטון, וכו') ודורשות ציוד נוסף (כמו כבל ומגבר) ולכן נדרשת למידה נוספת בהכרת ציוד העזר.

- מתחילים לעתים נמנעים מלקנות גיטרה חשמלית כי הם חושבים שזה יהיה רועש יותר מגיטרה אקוסטית. אמנם זה נכון שגיטרה חשמלית יכולה להיות רועשת, אך אפשר לנגן בה גם בשקט.

- בפועל אפשר לנגן עם המגבר בווליום נמוך יחסית. לרב המגברים יש חיבור יעודי לאוזניות וזה מאפשר נגינה שקטה יותר מגיטרה אקוסטית.

- גיטרות חשמליות כמו האקוסטיות, יכולות לשמש עבור סגנונות שונים של מוזיקה, החל מפאנק, ג׳אז, קלאסי וכל מה שביניהם
4. נסו את דגם הגיטרה בה משתמש הגיטריסט האהוב עליכם. אין שום דבר רע בבחירת גיטרה רק בגלל שאמן שאתם אוהב מנגן בה. אם אתם אוהבים את המוזיקה של גיטריסט מסוים, אז יש סיכוי טוב שאתם רוצים לנגן בכלי אשר יישמע דומה.


להלן מספר נגנים מפורסמים המנגנים בכלים ספציפיים

- Fender Stratocaster (ג'ימי הנדריקס, סטיבי ריי ווהן, ג'ון פרוסיאנטה, דיוויד גילמור, באדי גיא)
- Gibson Les Paul (ג'ימי פייג', דוויין אלמן, ג'ו פרי, סלאש)
- Gibson E-335 (ביבי קינג, אלכס Lifeson)
- Fender Jazzmaster (ג'יי מאסקיס, תרסטון מור, לי רנאלדו, נלס קליין)
- Gibson SG (טוני איומי, ג'רי גרסיה, אנגוס יאנג)
- Martin D-28 (בוב דילן, אלביס פרסלי, ג'וני מיטשל, מייקל מומפורד)
- Gibson J-45 (ג'ון לנון, ג'ף Tweedy)


5. ניתן לרכוש ערכת ציוד בסיסי לגיטריסט בכדי להקל על השימוש . רוב חברות הגיטרה הגדולות מייצרות ערכות המשווקות במיוחד למתחילים ומכילות כל מה שאתם צריכים כדי להתחיל לנגן. אם אתם מעונינים להתחיל לנגן בהקדם האפשרי, זוהי בחירה נוחה. ערכת גיטרה אקוסטית/קלאסית למתחילים כוללת בדרך כלל גיטרה ברמת מתחילים בתוספת ערכת מיתרים נוספת, רצועה, מבחר מפרטים, טיונר לכיוון הגיטרה וחומרי הדרכה. ערכת מתחילים לגיטרה חשמלית כוללת בדרך כללאת כל האמור לעיל בתוספת מגבר לגיטרה, חוברת תרגול וכבל.6. הלוק לא פחות חשוב! בחרו את הגיטרה שאתם מתחברים גם למראה שלה. לגיטרות יש גימורים שונים ותכונות אסתטיות שונות. אתם יכולים למצוא גיטרות בצבעים חלקים, עם אפקטים כמו גימורים מתכתיים, צבועות בדפוסים צבעוניים, עם גימור יותר טבעי הנקרא "sunburst", וכל מיני סגנונות אחרים. אתם צריך לנסות להשיג גיטרה שנראית טוב בעינכם מאחר וזה יכול לעורר בכם השראה. רק זכרו כי מראה הגיטרה חשוב אך הוא אינו הכל: מעל הכל אתם רוצה גיטרה שתשמע טוב ותהיה לך קלה לנגינה.7. חפשו גיטרות המתאימות לכם מבחינה נוחות נגינה, נסו להגדיר זאת מראש כך תוכלו להתמקד. יצרנים אחדים מייצרים גיטרות בגודל שלושה רבעים ובחצי גודל. אם אתם צעירים ורק מתחילים, גיטרות אלה יכולות להיות לכם נוחות לנגינה. לא מעט נגנים מבוגרים משתמשים אף הם בגיטרות בקנה מידה קטן יותר, אם במטרה לקבל צליל שונה במקצת, או כי הן נוחות יותר לנגינה.להלן טבלת התאמת מידת הגיטרה לפי גיל וגובה התלמיד:


8. נסו הרבה גיטרות. עד שלא תנגנו בכמה וכמה גיטרות, לא תדעו בודאות איזו מהן הכי מתאימה לכם. אם יש לך הזדמנות לבקר בחנות גיטרות, לך לשם ונגן בכמה מהן. אל תחשוש - אנשי המכירות ישמחו לעזור למתחילים. החזיקו את הגיטרות ונגנו איתן או בקש מאיש המכירות לנגן משהו עבורכם כדי שתוכלו לשמוע איך הגיטרה נשמעת. נקודות חשובות לתשומת ליבכם:

- האם הצליל של הגיטרה נשמע טוב בעינכם?

- האם המיתרים גבוהים/ קשים מידי עבורכם לנגינה?

- עד כמה כבדה הגיטרה?

- האם צוואר הגיטרה מרגיש נוח?

- עד כמה רחבה הגיטרה? האם זרוע הנגינה שלכם מתאימה בנוחות מעליה? האם היא בגודל הנכון לכם?

- עד כמה מסובכות נקודות השליטה controls? (עבור גיטרות חשמליות)?

- האם הגיטרה שבחרתם מצריכה אביזרים נוספים?9. דע למה לצפות כשאתם מגיע לחנות כלי הנגינה והבא איתך חבר עדיף גיטריסט בעל ניסיון. בעוד אנשי המכירות בחנות הגיטרה המקומית שלך מצופים לעזור ולהיות סבלניים איתכם, המציאות היא שמאוד לא סביר למצוא נציג מכירות שיהיה כל כך נחמד ויכוון אתכם כמתחילים למסלול הנכון. אתם צריכים לעשות את המחקר על מותגי גיטרה ועל המוניטין שלהם, כך שאתם לא לגמרי תאבדו כיוון, אם כי חשוב לשמור על ראש פתוח. סביר יותר שכמתחילים תימשך יותר לגיטרה שנראית טוב, מאשר מאיך שהיא נשמעת וזה מקובל לחלוטין לעשות זאת כל עוד אתם לא שוכח לזכור את המאפיינים הבסיסיים הדרושים כגון צליל נכון, משקל, גודל, רמת השליטה ובאיזה מידה נוח לכם עם הגיטרה. תמיד רצוי לבוא עם מישהו, רצוי חבר, שיש לו ניסיון עם הכלי.


10. מומלץ לרכוש את הגיטרה הטובה ביותר עבורכם במסגרת התקציב המתאים עבורכם מבחינה כלכלית. אתם עלולים להיות מודאגים מהוצאת כסף רב מידי על רכישת גיטרה. יחד עם זאת, גיטרות זולות לעתים קרובות יכולות להקשות על הנגינה ולשמור על כיוון נכון של הצלילים. זה עלול להיות מתסכל ולמעשה להרתיע אותך מתרגול ולימוד הכלי. אם אתם באמת רוצה לנגן בגיטרה, נסה לקנות את הגיטרה הטובה ביותר שאתם יכול להרשות לעצמך.

- גיטרה אקוסטית או גיטרה חשמלית חדשה באיכות טובה ניתן לרכוש עבור כמה מאות עד אלפי שקלים. יש גם אפשרויות זולות יותר.

- המותג אינו חשוב כמו איכות הכלי - אם הגיטרה נשארת מכוונת, מייצרת את הצליל הנכון ומרגישה נוחה לנגינה, זה בסדר גמור עבור מתחילים.

- הימנעו מלשלם על תכונות מיוחדות שאינך צריך

אם אינכם בטוחים אילו גיטרות יספקו איכות בטווח המחירים שלכם, פנו אל צוות המכירות לקבלת עזרה.11. מומלץ לצורך חווית הנגינה לרכוש את האביזרים הנלווים. ברגע שיש לכם גיטרה ביד, אתם יכול להתחיל לנגן. עם זאת, מספר אלמנטים נוספים יכולים להפוך את החוויה לטובה יותר, ובסופו של דבר לעורר בך את החשק לנגן יותר. יחד עם הגיטרה שלך, רכוש דברים כמו:

- מגבר תרגול קטן וכבל גיטרה (אם אתם קונה גיטרה חשמלית)

- רצועה לגיטרה, כך שאם יתחשק לכם תוכלו לנגן בעמידה.

- מפרטים צבעוניים (גודל בינוני הם הטובים ביותר למתחילים)

- תיק נשיאה (קייס) ו מעמד גיטרה על מנת להחזיק את הגיטרה שלך כאשר אתם לא מנגן בה

מעמד גיטרה על מנת שתוכלו להניח אותה בצד זמינה כאשר אינכם מנגנים


- מיתרים נוספים להחלפה (שיהיו זמינים במידה ונקרע לכם מיתר)

- מכוון (טיונר) לגיטרה


12. ודאו שבחנות כלי הנגינה שבחרתם לרכוש את הגיטרה יש מדיניות החזר טובה. לאחר קבלת הגיטרה שלך, אתם עלול לגלות שיש בעיה עם המוצר או, אתם יכול להחליט אחרי כמה ימים כי לנגן בגיטרה זה פשוט לא בשבילך. במצבים כאלה, זה מועיל אם לקמעונאי ממנו אתם קונה יש מדיניות סבירה לגבי החזרות, החלפות, והחזרים כספיים וכמובן גם מה מדיניות תיקונים.

(בצילום חלק מתצוגת הגיטרות בחנות כלי הנגינה רוקסטאר - סניף רמת אביב ג׳ )